Szőnyi Lídia

Pszichológus, pár- és családterapeuta.

Rólam

A pszichológus diplomámat 2011-ben szereztem klinikai és egészségpszichológai szakirányon, 2016-ban pedig pedagógiai szakpszichológusi szakvizsgát tettem Szemléletmódomat az érzelemfókuszú megközelítés, az elfogadás és elköteleződés terápia, a narratív szemléletmód, legmeghatározóbban pedig a rendszerszemlélet határozza meg. 

Több mint tíz éve dolgozom pszichológusként, ez idő alatt tapasztalatot szereztem a gyerekekkel, a felnőttekkel, illetve a párokkal és a családokkal való munkában is. Szakmai hitvallásomat jól kifejezik Pilinszky János sorai: „Rossz voltam, s te azt mondtad, jó vagyok. / Csúf, de te gyönyörűnek találtál. / Végig hallgattad mindig, amit mondtam. / Halandóból így lettem halhatatlan.” 

Azt gondolom, hogy az életben nincsenek mindenkire érvényes receptek és útmutatók. Minden egyén és család a saját működésének szakértője, amelyhez pszichológusként a lélektani ismereteimet teszem hozzá, ám mindez mit sem érne a pszichológus és kliens között létrejövő elfogadó jelenlét és valódi, hiteles kapcsolódás nélkül. 

Az így megteremtődő biztonságos térben lesz bátorságunk ahhoz, hogy közel menjünk a saját belső valóságunkhoz, szembenézzünk önmagunkkal, illetve mindazzal, ami bennünk és körülöttünk zajlik. Így válunk képessé arra, hogy nehéz érzéseket és témákat is megmutassunk, és megtapasztaljuk, hogy mindezekkel együtt értékesek vagyunk. A múlt elrendezése, a jelen valóságának megélése pedig utat nyit a kreatív megoldások és egy belső szabadsággal megélt jövő felé.

Szívügyem, hogy a lélektan tudományos felismerései eljussanak az emberekhez és jól hasznosítható gyakorlatként támogassák a testi és lelki egészségünk fenntartását. 2017 óta felsőoktatásban pszichológus hallgatókat oktatok, illetve több mint 220 cikkem jelent meg a család, párkapcsolat, gyermeknevelés, valamint a mentális egészség témájában.